הטיפול המשפחתי

מהו טיפול משפחתי?
 
משפחה היא יחידת השייכות הבסיסית הקטנה והמשמעותית ביותר בחיינו. כאשר אנו מקימים את משפחתנו "נכנסים" לתוך תהליך ההקמה וההיווצרות של משפחתנו משפחות המקור שלנו- מה היו היחסים בין הורינו? בין האחים? מה נאמר או הועבר באופן לא מילולי לנו על מהי משפחה טובה? כיצד צריכים להתנהג בני המשפחה?מהם הגבולות בין ההורים לילדים ובין המשפחה הקטנה למשפחה המורחבת?

העולם בו אנו חיים הוא תחרותי והישגי. יש צרכים של פרנסה, השקעה בעצמי, רצון להצליח בעבודה, רצון להיות עם הילדים ולחנך אותם יחד עם קושי בחלוקת הזמן והאנרגיה המוגבלים.
המשפחה היא מקור לנחת, הנאה ומשמעות אך גם מקור למתחים, קונפליקטים והתמודדות. לעיתים, בעיות אישיות, שינויים או פגיעה באחד מחברי המשפחה משפיעות באופן ישיר על האחרים.
משברים התפתחותיים כמו הולדת ילד חדש, מעבר דירה, מעבר מביה"ס יסודי לחטה"ב או משברים אקראיים כגון פיטורים, מחלה של ילד או הורה, או מוות, יכולים לסחוף את המשפחה כולה לטלטלה רצינית שתגרום להתדרדרות של כל אחד מהפרטים בה ובמקרים קיצוניים אף להתפרקותה.

הייחודיות של הטיפול המשפחתי הוא בראיה הכוללת של היחיד בהקשר המשפחתי ובראיית הקשרים ההדדיים וההשפעות ההדדיות בין חברי המשפחה. לרוב, שותפים בטיפול כל בני המשפחה גם אם לכאורה לא כולם הם חלק מהבעיה. הטיפול המשפחתי עוזר במיוחד כאשר מתקיימות בעיות עם אחד מהילדים כגון: קשיים חברתיים, קשיים רגשיים, בעיות בקשר ובתקשורת בין ההורים והמתבגרים. לעיתים, בעיות התנהגותיות של הילדים הן רק סימפטום לבעיות בזוגיות ההורים ומהווים "תירוץ" לבחינה מחדש לתשתית עליה מתקיימת המשפחה.

בטיפול המשפחתי נעבוד על ערוצי התקשורת בין חברי המשפחה, על חלוקת תפקידים ואחריות (לעיתים מישהו "נתקע" בתפקיד שחוסם אותו ואת שאר חברי המשפחה). נעבוד על הגבולות, על היכולת לגלות גמישות ולהשתנות בהתאם לצרכים הייחודיים והמשתנים של המשפחה כולה.
מטרת הטיפול היא להפוך את המשפחה למסגרת מכילה תומכת ולבסיס בטוח ממנו אפשר לצאת ולחקור את העולם.

 

נורית שילה בן-הרוש © 2010 • עיצוב Cre8בניית האתר YCS-Yahalom Creative Solutions