קשיים בינאישיים

אנו יצורים חברתיים. קשה למצוא אדם שאין לו קשיים ביחסים עם הסובבים אותו: בזוגיות, במשפחה, עם חברים, עמיתים בעבודה או דמויות סמכות.
אנו נבדלים זה מזו במידה בה אנו מתנהלים עם קשיים אלו וביכולת שלנו לנוע בגמישות בציר הקרבה-מרחק שבינינו ובין האחרים.
להלן אתאר אנשים הנמצאים בקצוות ציר הקירבה- מרחק. כך תוכלו לנסות ולמקם עצמכם על ציר זה:
 
ישנם אנשים שבשל הקשיים בקשרים בינאישיים, מחליטים לצמצם ככל האפשר את מגעם עם הסביבה. זאת על מנת להימנע מחיכוכים, אי הסכמות ואי הנעימות הכרוכה במפגש עם האחר. הם אינם זקוקים לאף אחד, מסתדרים בכוחות עצמם, נמנעים מלבקש עזרה, להראות חולשות.
חלקם יגלו קשיים במציאת זוגיות וישארו "הרווק/ה הנצחי/ת". במידה וימצאו בן/בת זוג, הם יגלו קושי בשמירה לאורך זמן על מערכת יחסים זוגית זו. הם יראו במערכת היחסים איום על זהותם ועצמאותם ויתקשו לגלות פגיעות, פשרנות וסובלנות הנדרשות לזוגיות.
היתרונות שבבחירת דרך זו הן: עצמאות, שמירה על גבולות ואוטנטיות, אך החסרונות המתלווים לדרך זו הם תחושות של בדידות, ניכור ואף דיכאון וחרדה.
 
אחרים מתקשים לחיות ללא האחרים- הם מוכנים להקריב את רצונותיהם, חלומותיהם ולעתים אף את זהותם, על מנת לשאת חן בעיני הזולת. הם מתקשים לבלות עם עצמם, לא תמיד ברור מהן השאיפות והחלומות שלהם, מה האהבות שלהם.
תהליך הבחירה בבן/בת הזוג הוא מהיר וחפוז (לרוב פשוט מי שמביע נכונות ועניין בהם) ותוצאותיו לרוב הרסניות. הם נשארים במערכות יחסים בה הם מרגישים חוסר התאמה, שעמום ובמקרים מסויימים גם הרגשה של ניצול ופגיעה, זאת משום שהם מעדיפים מערכת יחסים בכל תנאי, על פני הרגשה של בדידות.  
אנשים כאלו ייטו למצוא חברים ובני זוג  במהירות יחסית וליצור מערכות יחסים טוטאליות עם התמזגות גבוהה, עד כדי איבוד זהותם העצמית. בני זוגם יחוו אותם תחילה כאוהבים ומסורים מאד, אך עד מהרה מערכת היחסים תהפוך להיות תלותית, דביקה וחונקת ובני הזוג ימהרו לברוח.
היתרונות בבחירת דרך זו היא הרגשה (אמנם רגעית) של יצירת קשר שייכות ואהבה גדולה אך החסרונות מגיעים עם ההתפכחות והפרידה הכמעט ודאית או לחילופין שהייה במערכות יחסים תובעניות ופוגעניות.
 
מטרת הטיפול הפרטני היא למצוא עבור כל אחד ואחת, את דרך המלך שתאפשר עצמאות ואוטנטיות מחד, יחד עם תחושת שייכות וקבלה מאידך.
לאפשר לרווקים והרווקות שבינינו למצוא את האהבה הגדולה מבלי ללכת לאיבוד בתוכה ולאבד את זהותם ומצד שני לאפשר פתיחות ופגיעות ההכרחיות ביצירת קשר זוגי אמיתי חם ואוהב.

נורית שילה בן-הרוש © 2010 • עיצוב Cre8בניית האתר YCS-Yahalom Creative Solutions