שאלות נפוצות

מהי מטרת הטיפול?
מטרת הטיפול בעיני היא לאפשר לאדם, לזוג או למשפחה, לחיות חיים איכותיים יותר- חיים מלאים, אוטנטיים ובעלי משמעות. להיות קרובים יותר לעצמם ולסביבתם.
ההנחה המרכזית של הטיפול הדינמי (בו אני מתמחה), היא שהמפגש הטיפולי הינו מעין מעבדה לחיים המתנהלים מחוץ לקליניקה. הווה אומר שהקונפליקטים הפנימיים והדפוסים המחשבתיים, הרגשיים וההתנהגותיים המאפיינים את האדם בחייו ומעוררים אצלו את הקשיים בחיי היום יום, יופיעו גם בקשר עם המטפלת בחדר הטיפול. על ידי העלאת הקונפליקטים והדפוסים, זיהויים וטיפול בהם בתנאים בטוחים, יוכל האדם לגלות טווח רחב וגמיש יותר של התנהגויות ורגשות ולחיות את חייו בהתאם לבחירותיו האמיתיות ושאיפותיו.

כיצד יש לבחור מטפל?
מחקרים רבים ניסו לבדוק מהי שיטת הטיפול הטובה ביותר. הממצא המעניין היה שלא שיטת הטיפול היא הקובעת, אלא הקשר בין המטפל למטופל. לפיכך, יש מקום רב לתחושת הנינוחות, הביטחון והכימיה שנוצרת במפגש הראשון. האם אתם חשים שהמטפל מדבר בגובה העיניים? שנימת קולו וטון דיבורו נעים לכם? האם היא מתנשאת? מקשיבה? מבינה? האם אתם צריכים לחזור על דבריכם מספר פעמים משום שאתם מרגישים לא מובנים? כל אלו שאלות ששווה לבדוק במהלך הפגישה עצמה. מכיוון שלחלק מהאנשים המפגש הראשון מלווה בהתרגשות ומבוכה ייתכן שכדאי לבחון את ההרגשה לאורך מספר מצומצם נוסף של פגישות.
בנוסף, חשוב לבדוק עם המטפל את הסמכתו וניסיונו. האם הוא שייך ומוכר בארגוניים המקצועיים.

מה קורה בטיפול?
בפגישה הראשונה בדרך כלל תפקידכם להציג את הבעיה לה אתם מחפשים פתרון. בפגישה זו ולעיתים במספר פגישות נוספות, יעלו שאלות רבות יותר מאשר ביתר המפגשים, זאת על מנת לאסוף מידע רלוונטי עליכם בכדי לזהות מהי הבעיה, מי אתם  ומהו הטיפול הנכון עבורכם.
בהמשך הטיפול, שוב בהתאם למטרות שנקבעו, ובהתאם למי שאתם ולאופי הקשר שיתפתח בינינו, תוכלו להעלות כל מה שעולה בדעתכם בצורה חופשית ובטוחה. כאמור, הפגישות הטיפוליות הן "מעבדה" לחיים שמחוץ לקליניקה ועל ידי העלאת דפוסי חשיבה, רגש ופעולה בטיפול, נוכל לבדוק ולטפל בחסמים רגשיים שמייצרים תקיעות ומונעים את פתירת הבעיות וההתקדמות וההתפתחות הטבעית שלך.

איך אדע אם הטיפול טוב עבורי?
זה אולי ישמע טיפשי, אבל פשוט מרגישים!! תרגישו יותר טוב עם עצמכם, יש תחושה שאתם לא לבד, שיש מישהו בצד השני שמקשיב, מבין ושיש תקווה לשינוי. בטיפול פרטני תוכלו לראות שינויים קטנים אך משמעותיים באופן תפיסתכם את העולם ומתוך כך שינוי איטי בדפוסי חשיבה והתנהגות שלרוב יובילו ליחס שונה של הסביבה אליכם. זהו מעגל שיזין את עצמו. בטיפול זוגי ומשפחתי תוכל לראות שהתקשורת ביניכם משתפרת, יש פחות מתחים ולאט לאט אתם פשוט מחייכים יותר.

מתי יש לסיים את הטיפול?
כשאתם מרגישים שהצלחתם להשיג את המטרות הטיפוליות אותם ניסחתם בתחילת הטיפול. כשההרגשה היא שיש רצון "לפרוש כנפיים" ולהתחיל "לעוף" לבד ללא "גלגלי עזר", אז כנראה ששווה לנסות. כמובן, מומלץ לשתף ולהתייעץ עם המטפל לגבי התחושות לקראת סיום הטיפול, זאת על מנת להעריך את ההישגים שהושגו בתהליך וגם את הדברים שלא. תהליך הפרידה וסיום הטיפול הוא תהליך הלוקח מספר פגישות וחשוב להקדיש לו את האנרגיה והזמן הראויים.

 

נורית שילה בן-הרוש © 2010 • עיצוב Cre8בניית האתר YCS-Yahalom Creative Solutions